Piąty wyjazd do Częstochowy i co dalej?


No i proszę, zbliżam się do końca pierwszego etapu terapii komórkami macierzystymi. W najbliższych dniach – 19-21 lipca – wyznaczony mam piąty wyjazd do Centrum Medycznego „Klara” w Częstochowie. Znów przyjmę do płynu mózgowo-rdzeniowego 30 mln komórek macierzystych, czyli tzw. preparat MSC. W sumie będzie ich już 190 mln, a wszystko to, by wygrać z jamistością rdzenia kręgowego.

Preparat MSC powstaje specjalnie dla mnie w Polskim Banku Komórek Macierzystych w Warszawie – z Galarethy Whartona (część sznura pępowinowego niespokrewnionego noworodka) i w dniu podania dociera do Częstochowy. Dotychczas podano mi go czterokrotnie w odstępach 4-6 tygodniowych:

  1. 70 mln mezenchymalnych komórek macierzystych dożylnie – 22-24 lutego
  2. 30 mln mezenchymalnych komórek macierzystych dokanałowo do płynu mózgowo-rdzeniowego – 27-29 marca
  3. 30 mln mezenchymalnych komórek macierzystych dokanałowo do płynu mózgowo-rdzeniowego – 8-10 maja
  4. 30 mln mezenchymalnych komórek macierzystych dokanałowo do płynu mózgowo-rdzeniowego – 7-9 czerwca
  5. 30 mln mezenchymalnych komórek macierzystych dokanałowo do płynu mózgowo-rdzeniowego – 19-21 lipca

Według tego co przed rozpoczęciem eksperymentalnej  terapii komórkami macierzystymi mi przedstawiono, teraz powinna nastąpić półroczna przerwa, a później kolejne pięć zastrzyków. Jak będzie w rzeczywistości – najpewniej dowiem się w najbliższych dniach – wypytam się tamtejszych lekarzy, panią kierowniczkę. Wspominano mi o jakiś kontrolach itp. – szczegóły poznam niebawem. No i fundusze będą potrzebne, a tych brakuje… 😥

Brakuje także, póki co, efektów tej terapii. Wiem, że to wszystko wciąż za krótko, na pewno nadal trzeba poważnie ćwiczyć. I pozytywnie myśleć.  😉 Z drugiej strony moja syringomelya (jamistość rdzenia kręgowego) trwa już 20 lat, więc to ciemne zaszłości neurologiczne. Choroba poczyniła w organizmie ogromne szkody, zagościła w nim na dobre. Czy uda się ją wygonić?

Tradycyjnie krótko przed wyjazdem do Częstochowy zalecone mam wykonanie badań krwi, mające dać odpowiedź między innymi czy w organizmie nie ma zapalenia:

  • CRP
  • morfologia z rozmazem
  • APTT
  • INR
  • elektrolity

Pielęgniarka wpadła do mnie dzisiaj, ukłuła, pobrała płyn życia 😀 , a wyniki będą jutro – ich skany należy wysłać do CM „Klara”. W środę rano wyjazd, mam stawić się na miejscu do godz. 14.


Zbieram środki na terapię komórkami macierzystymi i można mi pomóc w walce z moją chorobą: jamistością rdzenia kręgowego przez subkonto w fundacji:

Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Słoneczko
Stawnica 33A
77-400 Złotów
Spółdzielczy Bank Ludowy w Zakrzewie, oddział Złotów
Nr konta: 89 8944 0003 0000 2088 2000 0010
Tytułem: 841/S Michał Stępiński

Dla ułatwienia, można skorzystać z formularza wpłaty znajdującego się na stronie internetowej fundacji (po lewej stronie): http://www.fundacja-sloneczko.pl/ (fundacja nie pobiera prowizji od wpłat)

Środki można przekazać również w formie 1% podatku. Dane to:

KRS: 0000186434
Cel szczegółowy: 841/S Michał Stępiński

Link do mojego apelu w fundacji „Słoneczko”: tutaj

Można mi również pomóc przez platformę Pomagam.pl: https://pomagam.pl/michalmsc