Pierwszy kontakt z Fundacją Aktywnej Rehabilitacji


Dziewięć lat temu, w kwietniu „załapałem się” na kurs informatyczny, organizowany przez Fundację Aktywnej Rehabilitacji. Odbywał się on w Miętnem, w Zespole Szkół Rolniczych. W tej małej miejscowości, w województwie mazowieckim, FAR często już urządzał inne formy zajęć dla wózkowiczów. Głównie obozy rehabilitacyjne, czy kursy prawa jazdy dla ON. Gama kursów informatycznych była szeroka, wybrałem: projektowanie stron www.

Po uprzednim wpłaceniu (zwrotnej) kaucji 100 zł i po dotarciu na miejsce kursu, na terenie ZSR, zaskoczyła mnie duża liczba boisk. No, ale później dowiedziałem się, że planowali tam utworzyć bazę treningową z myślą o EURO 2012. Cała nasza grupa kursowiczów zamieszkała w miejscowym internacie, gdzie mieszkali też uczniowie miejscowej szkoły rolniczej – tyle że po drugiej stronie budynku. Do tej części internatu, gdzie przez trzy tygodnie miałem mieszkać prowadził podjazd. Niestety był już nieco podstarzały, sypał się beton. Ale na szczęście żadnego wypadku nie było… 🙂

Natomiast duże wrażenie zrobiła na mnie stołówka. Oczywiście sam budynek pozbawiony jest barier architektonicznych, a stołówka ogromna. Do tego jadłospis mógł chyba zaspokoić najbardziej wymagające brzuszki. Jedzenia było dużo, smaczne, do wyboru, do koloru. 😉

Sporo miejsca było również w pokoju. Trafiłem do czteroosobowego, ale mieszkaliśmy we trzech. Współlokatorzy z okolic Warszawy i ze Śląska. W ogóle skład kursu był ogólnopolski 🙂 , oczywiście wszyscy na swoich czterokołowcach, niektórzy z opiekunami. Równocześnie z nami mieszkali w internacie uczestnicy kursu prawa jazdy dla osób niepełnosprawnych. Było z nimi sympatycznie, choć też zaglądały do nich „smerfy”… 😉

Zajęcia z podstaw projektowania  stron www, języka HTML mieliśmy w ZSR, w sali informatycznej. Prowadzącymi byli belfer od informatyki – normalka i Jurek, nauczyciel… języka polskiego. 😛 Obaj biegli w swoich zadaniach. Jak dla mnie niedobrym rozwiązaniem była straaasznie długa droga, od sali zajęć, do toalety. W dodatku dla facetów zlokalizowana w toalecie nauczycieli…

Zajęcia, z przerwami na posiłki i krótki odpoczynek, trwały cały dzień, także w soboty. Ale nie było to zbyt wyczerpujące, atmosfera była miła, wesoła. Z prowadzącymi byliśmy po imieniu. Wprawdzie materiał jaki poznaliśmy na kursie, osobiście poznałem parę miesięcy wcześniej (z książki, no i z Internetu) i istniała już moja pierwsza wersja strony domowej, ale utrwaliłem podstawy projektowania stron www. Sam kurs zakończył się egzaminem. Naszym zadaniem było stworzenie dowolnej strony, opartej właśnie na języku HTML.

Wszyscy go zaliczyli i podczas pożegnalnej kolacji otrzymaliśmy dokument – dyplom ukończenia kursu. Równocześnie dostało nam się po koszulce z nadrukiem logo FAR-u, do dzisiaj ją mam i zakładam. 😉 Jako prezent otrzymaliśmy też podręczne teczki z zeszytem i przyborami biurowymi. Natomiast dyplom, jak się okazało parę miesięcy później, okazał się przydatny i był cennym dodatkiem do CV, podczas przyjmowania do pracy. A  materiał przyswojony w Miętnem służył także w samej pracy.

Dobrze wspominam ten pobyt, było to nowe doświadczenie. Choć jak dotąd nie zdecydowałem się na kolejne w kontaktach z FAR-em, ale nie wykluczam, że takie doświadczenia będą.


Zbieram środki na terapię komórkami macierzystymi i można mi pomóc w walce z moją chorobą: jamistością rdzenia kręgowego przez subkonto w fundacji:

Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Słoneczko
Stawnica 33A
77-400 Złotów
Spółdzielczy Bank Ludowy w Zakrzewie, oddział Złotów
Nr konta: 89 8944 0003 0000 2088 2000 0010
Tytułem: 841/S Michał Stępiński

Dla ułatwienia, można skorzystać z formularza wpłaty znajdującego się na stronie internetowej fundacji (po lewej stronie): http://www.fundacja-sloneczko.pl/ (fundacja nie pobiera prowizji od wpłat)

Środki można przekazać również w formie 1% podatku. Dane to:

KRS: 0000186434
Cel szczegółowy: 841/S Michał Stępiński

Link do mojego apelu w fundacji „Słoneczko”: tutaj

Można mi również pomóc przez platformę Pomagam.pl: https://pomagam.pl/michalmsc

Grupa kursowiczów FAR-u – kwiecień 2008 r.

Uroczysta kolacja, Miętne, 2008 r.