Trzy tygodnie w Excelsior w Iwoniczu-Zdroju


To był mój trzeci z kolei przyjazd do Iwonicza-Zdroju, uzdrowiska w województwie podkarpackim. Wcześniej byłem tutaj w „Wiśle-Margot” i „Stomilu-Ziemowicie” – o tych pobytach w następnych odcinkach.Tym razem w październiku 2009 r. zawitałem do Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego „Excelsior”. Trzy tygodnie spędziłem na intensywnej rehabilitacji, na wzgórzu, spośród gęstego lasu, ale i zwiedzając okolice Iwonicza.

Budynek szpitala położony jest właśnie z dala od deptaka i dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim jest to spore utrudnienie. Aby dostać się na deptak, do pijalni czy w okolice muszli koncertowej trzeba zjechać ze wzgórza, drogową serpentyną. Być może przez ostatnie lata coś zmieniło się w tym względzie, bo 8 lat temu dla pieszych były tylko schody. 😎 Podobno coś jest/było z tyłu szpitala i tamtą drogą jest łatwiej dostać się do „centrum” uzdrowiska, ale nie sprawdzałem tego.

Natomiast w samym szpitalu zastałem godziwe warunki. 🙂 Zostałem szybko przyjęty i dostał mi się pokój dwuosobowy, na trzecim piętrze (już nie pamiętam jego numeru). Współlokator – góral z Nowego Targu – był już w nim ulokowany od kilku dni i jak się później okazało, jego pobyt zbliżał się ku końcowi. Gdy góral wyjechał, zostałem sam w pokoju i ku mojemu zdziwieniu, przez chyba 10 dni, do końca kuracji, nie dano mi nowego lokatora! 😉

Mimo to nie był on obszerny, ale nie narzekałem. Natomiast w zachwyt wpadłem, gdy ujrzałem łazienkę. 😆 Duża, swobodnie poruszałem się po niej wózkiem, prysznic z opuszczanym krzesełkiem, wszędzie zainstalowane poręcze.

Zaraz po rozlokowaniu się, zaplanowaną miałem wizytę u lekarza. Szkoda, że dłuuuga kolejka ustawiła się do niego. Przyjemny pan doktor postanowił mi przepisać następujące zabiegi:

  • masaż klasyczny nóg
  • ćwiczenia ogólne czynno-bierne
  • kąpiel kwasowęglowa
  • krioterapia miejscowa – nogi

Co ciekawe masował mnie p. Bogdan, ten sam fachowiec, który poprawiał moje ukrwienie w nogach w „Wiśle-Margot”, gdy kurowałem się tam w 2008 r. Spotkałem też tam p. Dorotę, masażystkę, która kilka miesięcy wcześniej zajmowała się mną w „Stomilu-Ziemowicie”… No cóż, Iwonicz-Zdrój, małe miasteczko.  😉

Warunki bytowe w porządku, winda jeździła, zabierała mnie bez przeszkód. 😀 Najbardziej jednak zastrzeżeń miałem do podjazdu, w środku szpitala, prowadzący od windy do m.in. stołówki, recepcji czy wyjścia. Bardzo stromy, za szeroki. Ciekawe czy coś z nim zrobiono, zmodernizowano?

Na stołówce serwowano smaczne posiłki, nie było potrzeby dokarmiania się. Mimo że uzdrowisko zobaczyłem już podczas wcześniejszych pobytów i tym razem udało mi się zajrzeć na deptak. Jednak musiałem skorzystać z samochodu, bo Iwonicz-Zdrój jest górzystym miasteczkiem i wózkowicz ma tam niełatwe życie. Będąc w Iwoniczu, warto również zobaczyć Rymanów-Zdrój, Duklę, Miejsce Piastowe, czy wyskoczyć do Słowacji.

Na teraz Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny „Excelsior” plasuje się na 16. miejscu w moim rankingu.


Jestem w przerwie między pierwszym, a drugim podaniem preparatu MSC. Termin na 2. zastrzyk wyznaczony mam na 27-29 marca 2017 r. Wciąż są to wysokie koszty – drugie podanie to cena 14 200 zł, a cała (dwa etapy, po 5 zastrzyków) eksperymentalna terapia komórkami macierzystymi waha się w granicach 149 000 zł – 212 000 zł. Na razie – dwa podania – zdołałem zapłacić ze własnych środków finansowych, ale jak długo tak „pociągnę”…?

Moje wrażenia z pierwszego podania preparatu MSC: Przez wenflon poleciało 70 mln komórek

Dlatego można mi pomóc w walce z moją chorobą: jamistością rdzenia kręgowego przez subkonto w fundacji:

Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Słoneczko
Stawnica 33A
77-400 Złotów
Spółdzielczy Bank Ludowy w Zakrzewie, oddział Złotów
Nr konta: 89 8944 0003 0000 2088 2000 0010
Tytułem: 841/S Michał Stępiński

Dla ułatwienia, można skorzystać z formularza wpłaty znajdującego się na stronie internetowej fundacji (po lewej stronie): http://www.fundacja-sloneczko.pl/ (fundacja nie pobiera prowizji od wpłat)

Środki można przekazać również w formie 1% podatku. Dane to:

KRS: 0000186434
Cel szczegółowy: 841/S Michał Stępiński

Link do mojego apelu w fundacji „Słoneczko”: tutaj

Można mi również pomóc przez platformę Pomagam.pl: https://pomagam.pl/michalmsc

W pokoju, w Excelsior.

Budynek Excelsior, z tyłu