Kuracja w towarzystwie Jana Kiepury – Krynica-Zdrój 2015


W chwili kiedy piszę te słowa mija 1. rocznica mojego pobytu w sanatorium w 20. Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym w Krynicy-Zdroju. Dokładnie 12 października 2015 r. w tym kurorcie spadł pierwszy śnieg. Obudziłem się rano, spojrzałem za okno, a tam, na parapecie leżało ok. 20 cm białego puchu. Ponieważ mój pokój znajdował się na siódmym piętrze, a nad oknem był daszek, na dworze śniegu na pewno było więcej. Ale takie zjawisko miejscowych pewnie nie zdziwiło, w końcu Krynica znana też jest jako Górska i tam zima przychodzi wcześniej. 😎

Widok z mojego pokoju był piękny, złota polska jesień (przykryta nieco śniegiem), w połączeniu  z oryginalnym krajobrazem tworzą niezapomniane wrażenia. Jednak górskie położenie uzdrowiska nie sprzyja wózkowiczom. W dodatku 20 WSzUR usytuowany jest na wzgórzu, dostać się tam wózkiem inwalidzkim to prawdziwe wyzwanie. Prawdziwa wspinaczka. 😀 Może dlatego nie zauważyłem w całym szpitalu – a jest on duży i kuracjuszy też niemało – innego pacjenta na wózku. Byłem jedynakiem… 🙂

Kto nie dysponuje samochodem, a jest wózkowiczem, skazany jest na ciągłe przebywanie w budynku szpitala, albo na spacerki w bliskiej okolicy tego sanatorium. A przecież w Krynicy jest co oglądać. Słynny deptak, Dom Zdrojowy (ostatnio też przybył nowy budynek), pomnik Jana Kiepury i wiele innych.

Wszystkie te niedogodności z pewnością może wynagrodzić sama kuracja, zabiegi. Skala ich ofert, profesjonalizm personelu zasługuje na pochwałę. Z pewnością skorzystałem z niewielkiej liczby zabiegów jakimi szpital dysponuje (wszystkich przecież nie mogłem mieć  :mrgreen: ), ale te, które zostały mi przepisane mogę polecać każdemu. Na karcie zabiegowej widniały następujące zajęcia:

  • hydromasaż podwodny (w podnośniku 🙂 )
  • kąpiel solankowa
  • laseroterapia (staw skokowy)
  • masaż klasyczny
  • krioterapia miejscowa
  • kąpiel sucha CO2
  • ćwiczenia czynno-bierne

Najbardziej przypadły mi do gustu te ostatnie zajęcia, na sali gimnastycznej. Może nie ze względu na efektywność ćwiczeń, ale na damski nadzór jaki miałem. Towarzystwo takich rehabilitantek może chyba każdego faceta zmobilizować do większego wysiłku. Inna sprawa, że dziewczyny bardzo „przejęły się” moim przypadkiem i miałem bardzo zróżnicowane zajęcia…

Poza tym spodobał mi się pokój, w którym spędziłem 3 tygodnie. Szczególnie łazienka. Chyba blisko ideału, pomijając drobny detal, jak wysoko zawieszone lustro. Nie mogę mieć też zarzutów do posiłków jakie serwowane na stołówce. Były smaczne, dużo, jak ktoś miał życzenie, można było nawet wprowadzić drobne zmiany w swoim jadłospisie.

Małym minusem w 20 WSzUR w Krynicy są windy. Z racji, że mieszkałem na siódmym piętrze, musiałem z nich korzystać kilka razy dziennie, zarówno jadąc na posiłki czy na zabiegi. Choć jest ich dwie – plus winda do kawiarenki (ale do celu się nie dojedzie 😯 ) – czekało się na nie długo, a i często nie było miejsca dla wózkowicza… Natomiast towarzystwo jakie tam spotkałem oceniam pozytywnie, było fajne.

Sumując wszystkie plusy i minusy tego sanatorium, wspominam pobyt jak najbardziej miło. Na dzisiaj, w moim prywatnym rankingu sanatoriów, ośrodków rehabilitacyjnych i szpitali – 20 WSzUR w Krynicy piastuje pozycje lidera!


W dalszym ciągu trwa zbiórka funduszy na moją szansę w walce z jamistością rdzenia kręgowego. Jest to eksperymentalna terapia komórkami macierzystymi preparatem MSC. To koszt w granicach 78000 zł – 99000 zł – pierwszy etap. Podaje link do apelu w fundacji „Słoneczko”, gdzie m.in. wyszczególniłem dokładne ceny podań preparatu MSC. Kliknij tutaj.

Można mi pomóc wpłacając każdą złotówkę na moje subkonto w fundacji:

Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Słoneczko
Stawnica 33A
77-400 Złotów
Spółdzielczy Bank Ludowy w Zakrzewie, oddział Złotów
Nr konta: 89 8944 0003 0000 2088 2000 0010
Tytułem: 841/S Michał Stępiński

Dla ułatwienia, można skorzystać z formularza wpłaty znajdującego się na stronie internetowej fundacji (po lewej stronie): http://www.fundacja-sloneczko.pl/ (fundacja nie pobiera prowizji od wpłat)

Środki można przekazać również w formie 1% podatku. Dane to:

KRS: 0000186434
Cel szczegółowy: 841/S Michał Stępiński

Można mi również pomóc przez platformę Pomagam.pl: https://pomagam.pl/michalmsc

Serdecznie dziękuję za każdą wpłatę!

Rehabilitacja w sali gimnastycznej – 20 WSzUR w Krynicy-Zdrój