Ciąg dalszy z terapią MSC w roli głównej


Mimo że do finału eksperymentalnej terapii komórkami mezenchymalnymi zostało jeszcze parę miesięcy, mój organizm intensywnie się do niego przygotowuje. Trwa ożywiona korespondencja mailowa z Centrum Medycznym „Klara” w Częstochowie, gdzie ma się odbyć terapia. Dowiaduje się z niej – co jest trochę dziwne, po 8 zabiegach chirurgicznych w mojej biografii pacjenta – że powinienem się zaszczepić WZW B i C. Choć podobno tej drugiej nie ma, ale pielęgniarka twierdzi, że mają, tylko jest bardzo droga. 😎 

No i znów trzeba było uruchomić procedury decyzyjne, odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu. Pierwszy zastrzyk  szczepionki WZW B otrzymałem w miniony piątek, kolejny zastrzyk zaplanowany jest na 16 września. No i trzeci, ostatni, za pół roku.

Na początku sierpnia, z Częstochowy, dotarła wiadomość, że wniosek w mojej sprawie „leży” już w Izbie Lekarskiej. Natomiast parę dni temu zostałem poinformowany, że ów organ dał „cynk” o zebraniu się na początku września Komisji Bioetycznej. Wtedy rozstrzygnie się czy w ogóle zostanę dopuszczony do terapii MSC…  Podobno nie zdarzyło się jeszcze, żeby pacjent nie dostał zgody tej komisji. 😉 Jeśli komisja wyrazi pozytywną opinię, CM „Klara” składa zapotrzebowanie do Polskiego Banku Komórek Macierzystych o preparat dla pacjenta. Czas oczekiwania na rozpoczęcie terapii to 3 – 6 miesięcy od momentu otrzymania pozytywnej opinii Komisji Bioetycznej.

Dotarła do mnie również mniej optymistyczna informacja. Chodzi o poglądowy kosztorys terapii MSC. Cena uzależniona jest od sposobu podania preparatu MSC:

  • iniekcja dożylna – 21 200 zł (70 mln – ilość komórek mezenchymalnych według wagi pacjenta)
  • iniekcja do płynu mózgowo-rdzeniowego – 14 200 zł

Szacunkowo na pierwszą serię terapii MSC składa się 1-10 iniekcji, podzielonych na dwa etapy, z półroczną przerwą. Jak widać, nie jest to tanie leczenie. W tym miejscu jestem zmuszony ponowić moją prośbę o pomoc finansową, pisałem już o tym wcześniej w tym artykule.

    1. Wystarczy wypełnić odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym:

Wpisując w części „wniosek o przekazanie 1%” w polu „nr KRS” należy wpisać numer 0000186434, a w rubryce „INFORMACJE UZUPEŁNIAJĄCE, cel szczegółowy 1%” wpisać: 841/S Michał Stępiński

2. Dokonać wpłaty z konta bankowego (możliwość wykonania tej operacji ze strony Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „SŁONECZKO” za pomocą płatności on-line znajdującej się po lewej stronie) na konto:

Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym SŁONECZKO Stawnica 33A 77-400 Złotów Spółdzielczy Bank Ludowy w Zakrzewie oddział Złotów 89 8944 0003 0000 2088 2000 0010 KONIECZNIE w tytule wpłaty pisząc: 841/S Michał Stępiński

FUNDACJA NIE POBIERA PROWIZJI, CAŁA KASA PO OKAZANIU FAKTUR ZA LECZENIE JEST DO MOJEJ DYSPOZYCJI. WIELKIE DZIĘKI!!!! 😀

Mój apel w Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko”


Niedawno w mediach natknąłem się na artykuł o Monice Kuszyńskiej – z Varius Manx – która sposobi się także do leczenia komórkami macierzystymi, w osławionej ostatnimi sukcesami, klinice w Olsztynie. Tylko, że tam mieliby podawać je bezpośrednio do rdzenia kręgowego… Hm, ciekawy jestem efektów.